Вітаю Вас Гість | RSS

Вівторок, 19.03.2024, 10:20

Пошук
Меню сайту
Реклама

26. Швидкість руху


Правилами дорожнього руху (п. 12.1) передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху, водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух і безпечно керувати ним.
Межі безпечної швидкості встановлюються Правилами та засобами організації дорожнього руху і передбачають: загальні обмеження швидкості (в населених пунктах, житлових і пішохідних зонах, під час буксирування), спеціальні обмеження швидкості, що вводять обмеження для певних видів транспортних засобів, видів перевезень та категорій водіїв, і локальні обмеження, що встановлюють верхню межу швидкості за допомогою дорожніх знаків 3.29 "Обмеження максимальної швидкості" та 3.31 "Зона обмеження швидкості".
Водій постійно перебуває в контакті з елементами середовища руху, які під час руху постійно змінюються, змушуючи водія постійно приймати рішення щодо вибору безпечної швидкості руху в конкретних умовах.
Розташування вантажу в значній мірі впливає на стійкість транспортного засобу. Чим вище центр ваги, тим більша відцентрова сила діє під час руху на горизонтальних кривих. При перевезенні вантажу слід враховувати, що під час руху по дорогах з нерівним покриттям навіть надійний такелаж може ослабнути і зміщення вантажу може досягти небезпечної величини. Це ж стосується і перевезення довгомірних вантажів, особливо коли вони виступають за межі автомобіля або причепа. В цьому випадку необхідно враховувати вибір інтервалу під час повороту.
Стійкість автомобіля різко знижується при перевезенні рідини, особливо якщо цистерна (бак, бочка тощо) не повністю заповнені. Рідина при гальмуванні зміщується вперед і тим самим збільшує гальмовий шлях. Під час руху на кривих зміщення рідини викликає різке зміщення центра ваги і збільшення відцентрової сили.
Транспортні засоби навіть однієї моделі і за умови, що вони технічно справні, можуть відрізнятися між собою багатьма параметрами, які впливають на безпеку дорожнього руху. Тому не лише для водіїв, які розпочинають освоєння водіння, а й для водіїв зі стажем доцільно після посадки в незнайомий автомобіль перевірити його динамічні та гальмові властивості.
Кожен водій намагається рухатися з максимально можливою швидкістю. Проте у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди. У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості швидкість руху повинна бути такою, щоб водій мав змогу зупинити транспортний засіб у межах видимості дороги.
Пам'ятайте! При збільшенні швидкості руху вдвічі , гальмовий шлях збільшується в чотири рази.
В основі безаварійної роботи водія лежить точне визначення безпечного діапазону швидкостей руху, якого вимагають конкретні дорожні умови і транспортні ситуації. Проте слід зазначити, що під час руху лише незначна кількість водіїв обирає оптимальну швидкість. І підтвердженням можуть служити статистичні дані, які свідчать, що в Україні майже 40% дорожньо-транспортних подій щорічно скоюються через перевищення швидкості руху. Тобто спостерігається стійка тенденція "людського фактору" — нерозуміння або недооцінка небезпеки під час руху на даній швидкості.
Дослідженнями встановлено, що під час руху в умовах інтенсивного міського руху водій легкового автомобіля виконує 40-50 операцій на 1 км дороги. Це означає, що при швидкості руху 40 км/год частота операцій по керуванню становить 1,5-2,5сек, а при збільшенні швидкості до 60 км/год вона зменшиться до 1,1-1,5 сек, що може стати недоступним для деяких водіїв автомобілів і особливо для водіїв-початківців.
Загальні рекомендації для вибору водієм безпечної швидкості руху:
■ швидкість руху автомобіля на сучасній автомобільній дорозі доцільно вибирати в межах 65-90 км/год;
■ рекомендована швидкість руху на заокругленнях дороги повинна зменшуватись до 50 км/год;
■ під час руху в транспортному потоці швидкість руху автомобіля не повинна бути меншою швидкості транспортного потоку на 10-15 км/год і більше ніж на 15—20 км/год;
■ випередження транспортного потоку лівою смугою руху доцільно здійснювати зі швидкістю на 10 км/год більшою швидкості потоку;
■ в районах сучасного міського планування, за винятком кільцевих трас, швидкість руху доцільно вибирати в межах 50-60 км/год;
■ в центральних частинах міст, вузьких вулицях швидкість руху доцільно вибирати не більше 40-44 км/год;
■ не перешкоджати іншим транспортним засобам, рухаючись без потреби з дуже малою швидкістю.



 Інформацію представлено виключно з метою ознайомлення.

Підручники з повним змістом можете придбати на сайті видавництва АРІЙ

Ілюстровані Правила дорожнього руху України: навч. посібн., 3-те вид., переробл. та доповн.

Вчимося керувати автомобілем : 33 уроки

 

 


онлайн игры