Вітаю Вас Гість | RSS

Вівторок, 19.03.2024, 06:30

Пошук
Меню сайту
Реклама

22. Випередження і обгін


Відповідно до Правил дорожнього руху, випередженням є рух транспортного засобу зі швидкістю, що перевищує швидкість попутного транспортного засобу, що рухається поряд по суміжній смузі. Основною умовою правильного його виконання є дотримання безпечного бокового інтервалу, тобто відстані між боковими частинами транспортних засобів, що рухаються, або між ними та іншими об'єктами, за якої гарантована безпека дорожнього руху. Випередження виконується як з виїздом із займаної смуги (рис. 22.1, а), так і без зміни смуги (рис. 22.1, б).

Розпочинати випередження без зміни смуги руху можна тільки впевнившись, що водій транспортного засобу, який рухається попереду по суміжній смузі, не подав сигналу про намір перестроювання на займану вами смугу руху і лише тоді можна збільшувати швидкість руху, при цьому забезпечивши безпечний боковий інтервал.
Слід зазначити, що в відповідності до вимог п. 11.5 Правил на дорогах, які мають дві і більше смуги для руху в одному напрямку, виїзд на крайню ліву смугу для руху в цьому напрямку дозволяється, якщо праві зайняті, а також для повороту ліворуч, розвороту або для зупинки (стоянки) на лівому боці дороги з одностороннім рухом у населених пунктах, якщо це не суперечить правилам зупинки (стоянки). Після виконання випередження лівою смугою водієві необхідно буде перестроїтися на праву смугу руху.
Випередження зі зміною займаної смуги руху вимагає від водія попередньої оцінки дорожньої ситуації позаду автомобіля (див. розділ 15).
Особливу увагу слід приділяти забезпеченню інтервалу під час випередження велосипедистів. При виборі інтервалу необхідно враховувати, що при натисканні на педалі велосипеда траєкторія його руху постійно змінюється, тому недостатній інтервал може спричинити бокове зіткнення. При малому інтервалі можливе притягування велосипедиста повітряним потоком до автомобіля, особливо того, що рухається з причепом.
Величина інтервалу залежить від швидкості руху обох транспортних засобів і при швидкості руху в межах 60 км/год боковий інтервал між попутними транспортними засобами повинен бути в межах 1,3 м, а зустрічними — 1,6 м.
Випередження одного або кількох транспортних засобів, пов'язане з виїздом на смугу зустрічного руху, називається обгоном. Оскільки обгін пов'язаний з подвійним маневруванням і рухом по смузі зустрічного руху, то з позиції забезпечення безпеки дорожнього руху він є найбільш складним і небезпечним маневром. Безпечне виконання обгону вимагає від водія доброго окоміру, умілого розрахунку і чіткого виконання правил обгону.

Пам'ятайте! Перед початком обгону водій повинен переконатися в тому, що:
*жоден з водіїв транспортних засобів, які рухаються за ним і яким може бути створено перешкоду, не розпочав обгону,
*водій транспортного засобу, який рухається попереду по тій самій смузі, не подав сигналу про намір повороту (перестроювання) ліворуч;
*смуга зустрічного руху, на яку він буде виїжджати, вільна від транспортних засобів на достатній для обгону відстані;
*після обгону він зможе, не створюючи перешкоди транспортному засобу, якого він обганяє, повернутися на займану смугу.
Відстань обгону складається з відстані перестроювання на смугу зустрічного руху (Sпep1). відстані випередження транспортного засобу, якого обганяють (Sвип), і відстані перестроювання для повернення на раніше займану смугу (Sпер2) (рис. 22.2). Перед початком обгону водій повинен оцінити цю відстань з позиції безпеки, тобто зіставити швидкість руху свого транспортного засобу, швидкість руху транспортного засобу, якого обганяє, швидкість руху зустрічного транспорту, і тим самим визначити час, необхідний для виконання обгону, що для водіїв-початківців є досить складною проблемою. Тому на етапі освоєння водіння краще відмовитись від виконання обгонів.
Пам'ятайте! 1. При швидкості вашого транспортного засобу 80 км/год і швидкості транспортного засобу, якого обганяєте 60 км/год, відстань обгону становитиме 370 м. Безпечна відстань до зустрічного транспортного засобу, який рухається зі швидкістю 60 км/год, у цьому випадку становитиме 590 м.
2. При збільшенні швидкості вашого транспортного засобу до 100 км/год і швидкості транспортного засобу, якого обганяєте до 80 км/год, відстань обгону становитиме 550 м. Безпечна відстань до зустрічного транспортного засобу, який рухається зі швидкістю 80 км/год, у цьому випадку становитиме 1050м.

Важливою умовою безпечного виконання обгону є також визначення моменту початку перестроювання: при зменшенні дистанції до транспортного засобу (рис. 22.3) зменшується оглядовість, що може призвести до зустрічного зіткнення. Крім того, зростає ймовірність зіткнення з транспортним засобом, що рухається попереду, у випадку його гальмування. У разі збільшення дистанції збільшується відстань обгону, а відповідно і час, необхідний для його виконання, що збільшує вірогідність появи зустрічного транспортного засобу.
Для безпечного виконання обгону необхідно визначити момент завершення обгону, тобто перестроювання на праву смугу руху. Деякі водії, здійснюючи обгін, вважають, що їх транспортний засіб рухається з більшою швидкістю, ніж той, якого обганяють, одразу після випередження розпочинають перестроювання на праву смугу руху. Водії транспортних засобів називають таке виконання обгону "підрізанням".рис 22.4

Водії невраховують те, що поздовжня складова швидкості значно менша, ніж швидкість руху транспортного засобу, якого обганяють, що може призвести до серйозних наслідків бокового зіткнення. Перестроювання доцільно розпочинати лише після того, як транспортний засіб, якого обганяють, з'явиться у внутрішньому дзеркалі заднього виду вашого автомобіля.
Про намір виконання обгону поза населеним пунктом дозволяється інормувати водія транспортного засобу, що рухається попереду, коротким звуковим сигналом або вмиканням дальнього світла фар. Водієві транспортного засобу, якого обганяють, забороняється перешкоджати обгону шляхом підвищення швидкості руху або іншими діями.
Пам'ятайте! Обгін заборонено:
а)    на перехресті;
б)    на залізничних переїздах і ближче ніж за 100 м перед ними;
в)    ближче ніж за 50 м перед пішохідним переходом у населеному пункті і 100 м — поза населеним пунктом;
г)    у кінці підйому, на мостах, естакадах, шляхопроводах, крутих поворотах та інших ділянках доріг з обмеженою оглядовістю чи в умовах недостатньої видимості;
ґ) транспортного засобу, який здійснює обгін або об'їзд;
д)у тунелях;
є) на дорогах, що мають дві і більше смуги для руху в одному
напрямку;
є) колони транспортних засобів, позаду якої рухається
транспортний засіб з увімкненим проблисковим маячком (крім оранжевого).
Загальні рекомендації для виконання обгону
1.    Обгін можна здійснювати лише впевнившись, що: не заборонено його виконання; він не буде здійснюватись з перевищенням встановлених меж швидкості руху; відстань до зустрічного транспортного засобу достатня для виконання обгону; виконання обгону не створить небезпеки як для водія транспортного засобу, якого обганяють, так і для інших учасників дорожнього руху; транспортний засіб, якого обганяють, не буде під час обгону змінювати напрямок руху чи швидкість; ваш намір про виконання обгону зрозумілий іншим учасникам дорожнього руху.
2. Впевнитись, що відстань обгону у 4-4,5 рази більша швидкості транспортного засобу, якого обганяють (наприклад при швидкості руху 70 км/год відстань обгону повинна бути 280— 320 м); оптимально швидкість вашого транспортного засобу повинна бути більше швидкості транспортного засобу, якого обганяють на 10-20 км/год в населених пунктах і 15-25 км/год поза ними.
3. Під час обгону подати сигнал покажчиками повороту або рукою завчасно до початку маневру (з урахуванням швидкості руху), але не менш як за 50-100 м у населених пунктах і за 150-200 м поза ними.
4. Боковий інтервал до транспортного засобу, якого обганяють, повинен бути не менше 1—1,5 м.
5.Якщо водій транспортного засобу не сприймає, що його обганяють, поза населеним пунктом можна подати короткий звуковий сигнал, а під час обгону в темну пору доби — декілька разів короткотерміново перемкнути світло фар.
6. Під час обгону в темну пору доби дальнє світло на ближнє слід перемкнути за 250 м до транспортного засобу, якого обганяють. Вмикати дальнє світло треба після випередження останнього.
7.Не можна виконувати обгін одразу за транспортним засобом, який здійснює обгін, особливо великогабаритних.
8. Здійснювати обгін одразу декількох транспортних засобів можна лише тоді, якщо дистанція між ними дозволяє перестроїтися у випадку появи зустрічного транспортного засобу.



 Інформацію представлено виключно з метою ознайомлення.

Підручники з повним змістом можете придбати на сайті видавництва АРІЙ

Ілюстровані Правила дорожнього руху України: навч. посібн., 3-те вид., переробл. та доповн.

Вчимося керувати автомобілем : 33 уроки

 

 


онлайн игры